BMW M E90/E92/E93 (2008–2013)
BMW M bmw m3 convertible
E90/E92/E93 (2008–2013), 2008–2013. Gasoline · 4.0 L · 414 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
E90/E92/E93 (2008–2013)
2008 - 2013
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
414
Torque
295 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2761 mm
Dimensions
4618 × 1821 × 1412 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4618 mm |
|---|---|
| Width | 1821 mm |
| Height | 1412 mm |
| Wheelbase | 2761 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 245/40R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 9 L |
| Fuel tank capacity | 16.6 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 414 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 12 |
| Bore and stroke | 92.0 mm x 75.2 mm |
| Engine code | S65B40 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy standard | Premium Gasoline Recommended |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |