BMW M E90/E92/E93 facelift (2011–present)
BMW M m3 cs sedan
E90/E92/E93 facelift (2011–present), 2024–2024. Gasoline · 3.0 L · 543 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.2 s and top speed 188 mph.
E90/E92/E93 facelift (2011–present)
2024 - 2024
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
543
Torque
479 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.2 s
Top speed
188 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2858 mm
Dimensions
4803 × 1887 × 1422 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4803 mm |
|---|---|
| Width | 1887 mm |
| Height | 1422 mm |
| Wheelbase | 2858 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 19/20 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.6 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 543 hp |
| Torque | 479 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 188 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.2 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |