BMW M E63/E64 (2006–2010)
BMW M bmw m6 coupe
E63/E64 (2006–2010), 2006–2010. Gasoline · 5.0 L · 500 hp · 7-speed automated manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.5 s and top speed 155 mph.
E63/E64 (2006–2010)
2006 - 2010
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
500
Torque
383 lb-ft
Transmission
7-speed automated manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.5 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2781 mm
Dimensions
4831 × 1847 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 17.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4831 mm |
|---|---|
| Width | 1847 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2781 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 255/40R19 front, 285/35R19 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 500 hp |
| Torque | 383 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 12 |
| Bore and stroke | 92.0 mm x 75.2 mm |
| Engine code | S85B50 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automated manual |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.5 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |