BMW M E39 (2000–2014)
BMW M bmw m5 sedan automatic
E39 (2000–2014), 2000–2003. Gasoline · 5.0 L · 394 hp · 6-speed automated manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 155 mph.
E39 (2000–2014)
2000 - 2003
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
394
Torque
369 lb-ft
Transmission
6-speed automated manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3946 lbs
Wheelbase
2830 mm
Dimensions
4775 × 1800 × 1430 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 21.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury performance car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1800 mm |
| Height | 1430 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Front track | 1512 mm |
| Rear track | 1525 mm |
| Wheel size | 245/40ZR18 front, 275/35ZR18 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 3946 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 394 hp |
| Torque | 369 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 11 |
| Bore and stroke | 94.0 mm x 89.0 mm |
| Engine code | S62B50 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automated manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |