BMW M E36 (1995–1999)
BMW M bmw m3 sedan 3.2
E36 (1995–1999), 1996–1999. Gasoline · 3.2 L · 240 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.6 s and top speed 155 mph.
E36 (1995–1999)
1996 - 1999
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
240
Torque
236 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.6 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4432 × 1709 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports sedan |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4432 mm |
|---|---|
| Width | 1709 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Front track | 56 mm |
| Rear track | 56 mm |
| Wheel size | 225/45R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 236 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Bore and stroke | 86.4 mm x 89.6 mm |
| Engine code | S52B32US |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.6 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |