BMW M E34 (1989–2003)
BMW M m5
E34 (1989–2003), 1991–1993. Gasoline · 3.6 L · 310 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.3 s and top speed 155 mph.
E34 (1989–2003)
1991 - 1993
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
310
Torque
266 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.3 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4000 lbs
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4775 × 1801 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 19.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 235/45ZR17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
| Curb weight | 4000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 266 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Engine code | S38B36 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.3 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |