BMW i3 I01 second facelift (2018–2021)
BMW i3 i3s (94ah) with range extender
I01 second facelift (2018–2021), 2018–2018. PHEV · 0.6 L · 184 hp · Single-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.2 s and top speed 99 mph.
I01 second facelift (2018–2021)
2018 - 2018
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
PHEV
Engine volume
0.6 L
Horsepower
184
Transmission
Single-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
7.2 s
Top speed
99 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
3998 × 1791 × 1577 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 35.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3998 mm |
|---|---|
| Width | 1791 mm |
| Height | 1577 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 175/55R20 |
Volume and weight
| Curb weight | 3 lbs |
|---|
Engine
| Engine volume | 0.6 L |
|---|---|
| Horsepower | 184 hp |
| Cylinders | 2 |
| Electric motor | AC synchronous electric motor |
| Electric horsepower | 184 hp |
| Electric torque | 199 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 33.2 kWh |
| Battery net capacity | 27.2 kWh |
| Electric range | 97 mi |
| PHEV city range | 94 mi |
| PHEV highway range | 80 mi |
| PHEV combined range | 87 mi |
Transmission
| Transmission | Single-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 99 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.2 s |
| Fuel economy combined | 35.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gas or Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |