BMW i3 I01 second facelift (2018–2021)
BMW i3 i3 (94ah)
I01 second facelift (2018–2021), 2018–2018. 170 hp · Single-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.2 s and top speed 93 mph.
I01 second facelift (2018–2021)
2018 - 2018
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Horsepower
170
Transmission
Single-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
7.2 s
Top speed
93 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2570 mm
Dimensions
3998 × 1791 × 1577 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 118.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3998 mm |
|---|---|
| Width | 1791 mm |
| Height | 1577 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 155/70R19 |
Volume and weight
| Curb weight | 3 lbs |
|---|
Engine
| Horsepower | 170 hp |
|---|---|
| Electric motor | AC synchronous electric motor |
| Electric horsepower | 170 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 33.2 kWh |
| Battery net capacity | 27.2 kWh |
| Electric range | 114 mi |
Transmission
| Transmission | Single-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 93 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.2 s |
| Fuel economy combined | 118.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |