BMW i3 I01 facelift (2017–2017)
BMW i3 bmw i3 94 ah
I01 facelift (2017–2017), 2017–2017. Electric · 1-speed direct-drive automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.2 s and top speed 93 mph.
I01 facelift (2017–2017)
2017 - 2017
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Transmission
1-speed direct-drive automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.2 s
Top speed
93 mph
Curb weight
3000 lbs
Wheelbase
101 mm
Dimensions
157 × 70 × 62 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 124.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 157 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 62 mm |
| Wheelbase | 101 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 58 mm |
| Rear track | 58 mm |
| Wheel size | 155/70R19 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 15 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 37 L |
| Curb weight | 3000 lbs |
| Gross weight | 4000 lbs |
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Rear |
| Electric motor | AC synchronous motor |
| Electric horsepower | 170 hp |
| Electric torque | 184 lb-ft |
| System horsepower | 170 hp |
| System torque | 184 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 33.2 kWh |
| Battery net capacity | 27.2 kWh |
| Battery voltage | 360 V |
| AC charge power | 7.4 kW |
| DC charge power | 50.0 kW |
| Charge time 120V | 20.0 h |
| Charge time 240V | 4.5 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 114 mi |
| Electricity consumption city | 137.0 |
| Electricity consumption highway | 111.0 |
| Electricity consumption combined | 124.0 |
Transmission
| Transmission | 1-speed direct-drive automatic |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 93 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.2 s |
| Fuel economy standard | MPGe |
| Fuel economy combined | 124.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |