BMW M3 Sedan G80 (2021–present)
BMW M3 Sedan bmw m3 competition xdrive sedan
G80 (2021–present), 2022–2024. Gasoline · 3.0 L · 503 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.4 s and top speed 155 mph.
G80 (2021–present)
2022 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
503
Torque
479 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3913 lbs
Wheelbase
113 mm
Dimensions
189 × 74 × 56 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 189 mm |
|---|---|
| Width | 74 mm |
| Height | 56 mm |
| Wheelbase | 113 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 18/19 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.6 gal |
| Curb weight | 3913 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 503 hp |
| Torque | 479 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Compression ratio | 9.3 |
| Engine code | S58B30T0 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.4 s |
| Fuel economy standard | MPG |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |