BMW M3 Sedan E90 (2008–2010)
BMW M3 Sedan bmw m3 sedan 7-speed m-dct dual-clutch automatic
E90 (2008–2010), 2009–2011. Gasoline · 4.0 L · 414 hp · 7-speed automated manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.5 s and top speed 155 mph.
E90 (2008–2010)
2009 - 2011
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
414
Torque
295 lb-ft
Transmission
7-speed automated manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.5 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3748 lbs
Wheelbase
109 mm
Dimensions
181 × 72 × 56 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 20.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 181 mm |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Height | 56 mm |
| Wheelbase | 109 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3748 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 414 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Engine code | S65B40 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automated manual |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.5 s |
| Fuel economy standard | 16 mpg combined |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |