BMW M3 Sedan E30 (1986–1991)
BMW M3 Sedan bmw m3 sedan 2.3 sport evolution
E30 (1986–1991), 1990–1990. Gasoline · 2.5 L · 238 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.1 s and top speed 154 mph.
E30 (1986–1991)
1990 - 1990
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
238
Torque
177 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.1 s
Top speed
154 mph
Curb weight
2866 lbs
Wheelbase
101 mm
Dimensions
175 × 67 × 54 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 67 mm |
| Height | 54 mm |
| Wheelbase | 101 mm |
| Front track | 56 mm |
| Rear track | 57 mm |
| Wheel size | 225/45VR16 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Curb weight | 2866 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 238 hp |
| Torque | 177 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 11 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 154 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.1 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |