BMW 8 Series G15/G14/G16 (2019–present)
BMW 8 Series alpina b8 gran coupe
G15/G14/G16 (2019–present), 2022–2025. Gasoline · 4.4 L · 612 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.3 s and top speed 201 mph.
G15/G14/G16 (2019–present)
2022 - 2025
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
612
Torque
590 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.3 s
Top speed
201 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3025 mm
Dimensions
5088 × 1933 × 1407 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5088 mm |
|---|---|
| Width | 1933 mm |
| Height | 1407 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 65 mm |
| Wheel size | 20-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 612 hp |
| Torque | 590 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 201 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.3 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |