BMW 8 Series G15/G14/G16 (2019–present)
BMW 8 Series 840i xdrive convertible
G15/G14/G16 (2019–present), 2020–2025. Gasoline · 3.0 L · 335 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.6 s and top speed 130 mph.
G15/G14/G16 (2019–present)
2020 - 2025
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
335
Torque
368 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2822 mm
Dimensions
4854 × 1902 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 27.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2822 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 335 hp |
| Torque | 368 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.6 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |