BMW 8 Series E31 facelift (1994–1997)
BMW 8 Series 840ci
E31 facelift (1994–1997), 1996–1997. Gasoline · 4.0 L · 282 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s and top speed 155 mph.
E31 facelift (1994–1997)
1996 - 1997
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
282
Torque
295 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
1980 lbs
Wheelbase
2720 mm
Dimensions
4872 × 1900 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 22.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1900 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2720 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 235/50ZR16 front, 255/45ZR16 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1980 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 282 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.4 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |