BMW 7 Series G70 (2023–present)
BMW 7 Series 740i sedan
G70 (2023–present), 2022–2024. Gasoline · 3.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 130 mph.
G70 (2023–present)
2022 - 2024
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
375
Torque
383 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3216 mm
Dimensions
5390 × 1951 × 1544 mm
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5390 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1544 mm |
| Wheelbase | 3216 mm |
| Front track | 66 mm |
| Rear track | 66 mm |
| Wheel size | 255/45R20 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 383 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front brakes | Ventilated disc |
|---|---|
| Rear brakes | Ventilated disc |