BMW 7 Series G11/G12 facelift (2020–2022)
BMW 7 Series m760i xdrive sedan
G11/G12 facelift (2020–2022), 2022–2022. Gasoline · 6.6 L · 601 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. top speed 155 mph.
G11/G12 facelift (2020–2022)
2022 - 2022
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
601
Torque
590 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Top speed
155 mph
Curb weight
5030 lbs
Wheelbase
3211 mm
Dimensions
5268 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 16.0 mpg
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5268 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3211 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5030 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 601 hp |
| Torque | 590 lb-ft |
| Cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |