BMW 7 Series G11/G12 facelift (2020–2022)
BMW 7 Series alpina b7
G11/G12 facelift (2020–2022), 2020–2021. Gasoline · 4.4 L · 600 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. top speed 155 mph.
G11/G12 facelift (2020–2022)
2020 - 2021
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
600
Torque
590 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Top speed
155 mph
Curb weight
4730 lbs
Wheelbase
3211 mm
Dimensions
5268 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 19.0 mpg
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5268 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3211 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4730 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 600 hp |
| Torque | 590 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |