BMW 7 Series G11/G12 facelift (2020–2022)
BMW 7 Series 745e xdrive
G11/G12 facelift (2020–2022), 2020–2022. Gasoline · 3.0 L · 389 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. top speed 130 mph.
G11/G12 facelift (2020–2022)
2020 - 2022
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
389
Torque
442 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Top speed
130 mph
Curb weight
4806 lbs
Wheelbase
3211 mm
Dimensions
5268 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 22.0 mpg
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5268 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3211 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4806 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 389 hp |
| Torque | 442 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric horsepower | 111 hp |
| Electric torque | 195 lb-ft |
| System horsepower | 389 hp |
| System torque | 442 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 12.0 kWh |
| Battery net capacity | 9.2 kWh |
| Battery voltage | 355 V |
| AC charge power | 3.7 kW |
| Charge time 120V | 12.0 h |
| Charge time 240V | 3.0 h |
| Charge setup 240V | 240V charging |
| Electric range | 16 mi |
| PHEV city range | 25 mi |
| PHEV highway range | 34 mi |
| PHEV combined range | 28 mi |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Premium and Electricity |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |