BMW 7 Series F01/F02 (2009–2012)
BMW 7 Series m37x
F01/F02 (2009–2012), 2011–2011. Gasoline · 3.7 L · 330 hp · 7-speed automatic · All-wheel drive.
F01/F02 (2009–2012)
2011 - 2011
17
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
330
Transmission
7-speed automatic
Drive
All-wheel drive
Wheelbase
121 mm
Dimensions
204 × 75 × 58 mm
General information
| Vehicle class | Midsize Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 204 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 58 mm |
| Wheelbase | 121 mm |
| Wheel size | 245/45R19 |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 330 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|