BMW 7 Series F01/F02 (2009–2012)
BMW 7 Series 740li
F01/F02 (2009–2012), 2011–2012. Gasoline · 3.0 L · 315 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
F01/F02 (2009–2012)
2011 - 2012
17
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
315
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
126 mm
Dimensions
204 × 75 × 58 mm
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 204 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 58 mm |
| Wheelbase | 126 mm |
| Wheel size | 245/50R18 |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 315 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|