BMW 7 Series F01/F02 facelift (2013–2015)
BMW 7 Series alpina b7 swb xdrive
F01/F02 facelift (2013–2015), 2013–2015. Gasoline · 4.4 L · 540 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive.
F01/F02 facelift (2013–2015)
2013 - 2015
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
540
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
3211 mm
Dimensions
5268 × 1902 × 1478 mm
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 5268 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 3211 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.4 L |
| Horsepower | 540 hp |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|