BMW 7 Series E65/E66 facelift (2006–2008)
BMW 7 Series 750i
E65/E66 facelift (2006–2008), 2006–2008. Gasoline · 4.8 L · 360 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.5 s and top speed 155 mph.
E65/E66 facelift (2006–2008)
2006 - 2008
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.8 L
Horsepower
360
Torque
360 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.5 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4387 lbs
Wheelbase
3104 mm
Dimensions
5169 × 1902 × 1491 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 23.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5169 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1491 mm |
| Wheelbase | 3104 mm |
| Wheel size | 245/50R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4387 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 360 hp |
| Torque | 360 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Engine code | N62B48 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.5 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |