BMW 7 Series E38 facelift (1999–2001)
BMW 7 Series 740il
E38 facelift (1999–2001), 1999–2000. Gasoline · 4.4 L · 282 hp · 5-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.0 s and top speed 155 mph.
E38 facelift (1999–2001)
1999 - 2000
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
282
Torque
324 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
7.0 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3071 mm
Dimensions
5166 × 1902 × 1473 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 22.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5166 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1473 mm |
| Wheelbase | 3071 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/60R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 282 hp |
| Torque | 324 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.0 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |