BMW 7 Series E32 (1988–1992)
BMW 7 Series 735i luxury
E32 (1988–1992), 1991–1991. Gasoline · 3.4 L · 208 hp · 4-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
E32 (1988–1992)
1991 - 1991
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
208
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2830 mm
Dimensions
5052 × 1854 × 1400 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 208 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
| Compression ratio | 9 |
| Bore and stroke | 92.0 mm x 86.0 mm |
| Engine code | M30B34 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |