BMW 7 Series E32 facelift (1993–1994)
BMW 7 Series 750il
E32 facelift (1993–1994), 1994–1994. Gasoline · 5.0 L · 296 hp · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 6.6 s and top speed 149 mph.
E32 facelift (1993–1994)
1994 - 1994
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
296
Torque
332 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
6.6 s
Top speed
149 mph
Curb weight
4387 lbs
Wheelbase
2982 mm
Dimensions
5052 × 1854 × 1400 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 16.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury Large Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2982 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/60R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4387 lbs |
| Gross weight | 5401 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 296 hp |
| Torque | 332 lb-ft |
| Cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
| Compression ratio | 8.8 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 149 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.6 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |