BMW 7 Series E32 facelift (1993–1994)
BMW 7 Series 740il
E32 facelift (1993–1994), 1993–1995. Gasoline · 4.0 L · 282 hp · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 7.0 s and top speed 130 mph.
E32 facelift (1993–1994)
1993 - 1995
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
282
Torque
295 lb-ft
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
7.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4120 lbs
Wheelbase
2982 mm
Dimensions
5052 × 1854 × 1400 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury Large Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5052 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2982 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 225/60R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 23.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4120 lbs |
| Gross weight | 5149 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 282 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multipoint fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.0 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |