BMW 7 Series E23 (1984–1988)
BMW 7 Series 750 series
E23 (1984–1988), 1988–1988. Gasoline · 5.0 L · 300 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
E23 (1984–1988)
1988 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
300
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
5029 × 1801 × 1400 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Large Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 5029 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Cylinders | 12 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|