BMW 7 Series E23 (1984–1988)
BMW 7 Series 7 series
E23 (1984–1988), 1985–1988. Gasoline · 3.4 L · 182 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
E23 (1984–1988)
1985 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
182
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
5029 × 1801 × 1400 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Compact Cars |
|---|
Dimensions
| Length | 5029 mm |
|---|---|
| Width | 1801 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 182 hp |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|