BMW 6 Series F06/F12/F13 (2012–2014)
BMW 6 Series 640i coupe
F06/F12/F13 (2012–2014), 2012–2017. Gasoline · 3.0 L · 315 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.4 s and top speed 155 mph.
F06/F12/F13 (2012–2014)
2012 - 2017
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
315
Torque
330 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
5.4 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4120 lbs
Wheelbase
112 mm
Dimensions
193 × 75 × 55 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 33.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 193 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 55 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 64 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 4120 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.4 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |