BMW 6 Series E63/E64 (2004–2007)
BMW 6 Series 645ci
E63/E64 (2004–2007), 2004–2005. Gasoline · 4.4 L · 325 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 155 mph.
E63/E64 (2004–2007)
2004 - 2005
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
325
Torque
330 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2822 mm
Dimensions
4831 × 1854 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 23.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4831 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2822 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 325 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |