BMW 6 Series E63/E64 facelift (2008–2010)
BMW 6 Series 650i convertible
E63/E64 facelift (2008–2010), 2008–2010. Gasoline · 4.8 L · 360 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.3 s and top speed 155 mph.
E63/E64 facelift (2008–2010)
2008 - 2010
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.8 L
Horsepower
360
Torque
360 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.3 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4000 lbs
Wheelbase
2822 mm
Dimensions
4831 × 1854 × 1392 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 22.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4831 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1392 mm |
| Wheelbase | 2822 mm |
| Wheel size | 245/45R18 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 360 hp |
| Torque | 360 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10.5 |
| Engine code | N62B48 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.3 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |