BMW 5 Series G60/G61 (2024–present)
BMW 5 Series i5 m60 xdrive
G60/G61 (2024–present), 2024–present. Electric · All-wheel drive. 0–60 mph in 3.7 s and top speed 130 mph.
G60/G61 (2024–present)
2024 - present
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Electric
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
3.7 s
Top speed
130 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2995 mm
Dimensions
5060 × 1900 × 1514 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 97.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5060 mm |
|---|---|
| Width | 1900 mm |
| Height | 1514 mm |
| Wheelbase | 2995 mm |
| Wheel size | 245/40R20 |
Volume and weight
| Curb weight | 5 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Electric |
|---|---|
| Engine position | Front and rear |
| Electric horsepower | 593 hp |
| Electric torque | 586 lb-ft |
| System horsepower | 593 hp |
| System torque | 586 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 84.3 kWh |
| Battery net capacity | 81.2 kWh |
| Battery voltage | 398 V |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 205.0 kW |
| Charge time 120V | 2.0 h |
| Charge time 240V | 8.5 h |
| Electric range | 256 mi |
| Electricity consumption city | 100.0 |
| Electricity consumption highway | 95.0 |
| Electricity consumption combined | 97.0 |
Transmission
| Drive | All-wheel drive |
|---|
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.7 s |
| Fuel economy combined | 97.0 mpg |