BMW 5 Series G30/G31/G38 facelift (2021–2023)
BMW 5 Series 540i sedan
G30/G31/G38 facelift (2021–2023), 2022–2023. Gasoline · 3.0 L · 335 hp · 8-speed automatic · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.6 s and top speed 130 mph.
G30/G31/G38 facelift (2021–2023)
2022 - 2023
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
335
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2974 mm
Dimensions
4973 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 33.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4973 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2974 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 335 hp |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.6 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |