BMW 5 Series G30/G31/G38 facelift (2021–2023)
BMW 5 Series 530i xdrive sedan
G30/G31/G38 facelift (2021–2023), 2022–2024. Gasoline · 2.0 L · 248 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 130 mph.
G30/G31/G38 facelift (2021–2023)
2022 - 2024
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
248
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2974 mm
Dimensions
4973 × 1902 × 1478 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 31.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4973 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1478 mm |
| Wheelbase | 2974 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 14 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 248 hp |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |