BMW 5 Series F07/F10/F11 (2011–2013)
BMW 5 Series 535i xdrive
F07/F10/F11 (2011–2013), 2011–2016. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive.
F07/F10/F11 (2011–2013)
2011 - 2016
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2969 mm
Dimensions
4854 × 1859 × 1463 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Luxury car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4854 mm |
|---|---|
| Width | 1859 mm |
| Height | 1463 mm |
| Wheelbase | 2969 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |