BMW 5 Series F07/F10/F11 facelift (2014–2016)
BMW 5 Series 535i sedan m sport line
F07/F10/F11 facelift (2014–2016), 2015–2015. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 8-speed automatic · RWD. 0–60 mph in 5.7 s and top speed 130 mph.
F07/F10/F11 facelift (2014–2016)
2015 - 2015
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
RWD
0–60 mph
5.7 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2969 mm
Dimensions
4905 × 1859 × 1463 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 23.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4905 mm |
|---|---|
| Width | 1859 mm |
| Height | 1463 mm |
| Wheelbase | 2969 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | RWD |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.7 s |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |