BMW 5 Series F07/F10/F11 facelift (2014–2016)
BMW 5 Series 550i xdrive gran turismo
F07/F10/F11 facelift (2014–2016), 2014–2014. Gasoline · 4.4 L · 445 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
F07/F10/F11 facelift (2014–2016)
2014 - 2014
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.4 L
Horsepower
445
Torque
480 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3071 mm
Dimensions
5004 × 1902 × 1549 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5004 mm |
|---|---|
| Width | 1902 mm |
| Height | 1549 mm |
| Wheelbase | 3071 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4.4 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 445 hp |
| Torque | 480 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |