BMW 5 Series E60/E61 facelift (2008–2010)
BMW 5 Series 550i xdrive gt
E60/E61 facelift (2008–2010), 2010–2010. Gasoline · 4,395.0 L · 400 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.2 s and top speed 155 mph.
E60/E61 facelift (2008–2010)
2010 - 2010
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4,395.0 L
Horsepower
400
Torque
450 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.2 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4620 lbs
Wheelbase
121 mm
Dimensions
197 × 75 × 60 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 22.0 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Hatchback |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 197 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 60 mm |
| Wheelbase | 121 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4620 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 4,395.0 L |
| Horsepower | 400 hp |
| Torque | 450 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Engine code | N63B44 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.2 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |