BMW 5 Series E60/E61 facelift (2008–2010)
BMW 5 Series 535i sport wagon xdrive
E60/E61 facelift (2008–2010), 2009–2010. Gasoline · 2,979.0 L · 300 hp · 6-speed manual · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 155 mph.
E60/E61 facelift (2008–2010)
2009 - 2010
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2,979.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3968 lbs
Wheelbase
114 mm
Dimensions
191 × 73 × 59 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 191 mm |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Height | 59 mm |
| Wheelbase | 114 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3968 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2,979.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Engine code | N54B30 |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |