BMW 5 Series E34 (1989–1995)
BMW 5 Series 535i
E34 (1989–1995), 1989–1993. Gasoline · 3.4 L · 208 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s and top speed 134 mph.
E34 (1989–1995)
1989 - 1993
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.4 L
Horsepower
208
Torque
225 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Top speed
134 mph
Curb weight
3415 lbs
Wheelbase
2761 mm
Dimensions
4775 × 1765 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2761 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3415 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.4 L |
| Horsepower | 208 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Bosch Motronic fuel injection |
| Compression ratio | 9 |
| Bore and stroke | 92.0 mm x 86.0 mm |
| Engine code | M30B35 |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 134 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.4 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |