BMW 5 Series E34 (1989–1995)
BMW 5 Series 530i touring
E34 (1989–1995), 1994–1995. Gasoline · 3.0 L · 215 hp · 5-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 8.0 s and top speed 132 mph.
E34 (1989–1995)
1994 - 1995
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
215
Torque
214 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
8.0 s
Top speed
132 mph
Curb weight
3630 lbs
Wheelbase
2761 mm
Dimensions
4775 × 1765 × 1420 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Wagon |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4775 mm |
|---|---|
| Width | 1765 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2761 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 21.1 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3630 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 214 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Bore and stroke | 84.0 mm x 67.6 mm |
| Engine code | M60B30 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 132 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.0 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent semi-trailing arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |