BMW 4 Series G22/G23/G26 (2021–present)
BMW 4 Series 430i xdrive convertible
G22/G23/G26 (2021–present), 2021–2025. Gasoline · 2.0 L · 255 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 130 mph.
G22/G23/G26 (2021–present)
2021 - 2025
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
255
Torque
295 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4130 lbs
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4788 × 1852 × 1387 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 33.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4788 mm |
|---|---|
| Width | 1852 mm |
| Height | 1387 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Trunk volume min | 9 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.6 gal |
| Curb weight | 4130 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 255 hp |
| Torque | 295 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 33.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |