BMW 4 Series F32/F33/F36 (2014–2016)
BMW 4 Series 435i xdrive gran coupe
F32/F33/F36 (2014–2016), 2015–2016. Gasoline · 3.0 L · 300 hp · 8-speed automatic · All-Wheel Drive.
F32/F33/F36 (2014–2016)
2015 - 2016
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
300
Torque
300 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4638 × 1826 × 1387 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 29.0 / 23.0 mpg
General information
| Vehicle class | Passenger Car |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4638 mm |
|---|---|
| Width | 1826 mm |
| Height | 1387 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Horsepower | 300 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 29.0 mpg |
| Fuel economy combined | 23.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |