BMW 4 Series F32/F33/F36 facelift (2017–2020)
BMW 4 Series 440i coupe
F32/F33/F36 facelift (2017–2020), 2017–2020. Gasoline · 3.0 L · 320 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
F32/F33/F36 facelift (2017–2020)
2017 - 2020
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
320
Torque
330 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4641 × 2017 × 1377 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 32.0 / 25.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4641 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1377 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |