BMW 4 Series F32/F33/F36 facelift (2017–2020)
BMW 4 Series 430i gran coupe
F32/F33/F36 facelift (2017–2020), 2019–2019. Gasoline · 2.0 L · 248 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.8 s and top speed 130 mph.
F32/F33/F36 facelift (2017–2020)
2019 - 2019
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
248
Torque
258 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.8 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4641 × 2017 × 1387 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 34.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4641 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1387 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 248 hp |
| Torque | 258 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.8 s |
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |