BMW 3 Series G20/G21 (2019–2022)
BMW 3 Series 330e sedan
G20/G21 (2019–2022), 2021–2024. Gasoline · 2.0 L · 181 hp · 8-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 5.6 s and top speed 130 mph.
G20/G21 (2019–2022)
2021 - 2024
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
181
Torque
310 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
5.6 s
Top speed
130 mph
Curb weight
3904 lbs
Wheelbase
2850 mm
Dimensions
4717 × 1826 × 1443 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
28.0 / 35.0 / 31.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4717 mm |
|---|---|
| Width | 1826 mm |
| Height | 1443 mm |
| Wheelbase | 2850 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 13 L |
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
| Curb weight | 3904 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 181 hp |
| Torque | 310 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Engine code | B48 |
| Valvetrain | DOHC |
| Electric horsepower | 107 hp |
| Electric torque | 195 lb-ft |
| System horsepower | 288 hp |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 12.0 kWh |
| Battery net capacity | 10.4 kWh |
| Charge time 120V | 12.0 h |
| Charge time 240V | 3.0 h |
| Electric range | 22 mi |
| PHEV city range | 75 mi |
| PHEV highway range | 65 mi |
| PHEV combined range | 73 mi |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 5.6 s |
| Fuel economy city | 28.0 mpg |
| Fuel economy highway | 35.0 mpg |
| Fuel economy combined | 31.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |