BMW 3 Series F30/F31/F34 facelift (2012–2015)
BMW 3 Series 328i xdrive gran turismo
F30/F31/F34 facelift (2012–2015), 2014–2016. Gasoline · 2.0 L · 240 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s and top speed 130 mph.
F30/F31/F34 facelift (2012–2015)
2014 - 2016
25
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
240
Torque
255 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Top speed
130 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4803 × 1811 × 1509 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 32.0 / 25.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4803 mm |
|---|---|
| Width | 1811 mm |
| Height | 1509 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/50R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 240 hp |
| Torque | 255 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.0 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |