BMW 3 Series F30/F31/F34 facelift (2016–2019)
BMW 3 Series m3 sedan competition
F30/F31/F34 facelift (2016–2019), 2016–2018. Gasoline · 3.0 L · 444 hp · 7-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 3.8 s and top speed 155 mph.
F30/F31/F34 facelift (2016–2019)
2016 - 2018
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
444
Torque
406 lb-ft
Transmission
7-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
3.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2812 mm
Dimensions
4671 × 1875 × 1422 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 19.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4671 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Height | 1422 mm |
| Wheelbase | 2812 mm |
| Wheel size | 255/35R19 front, 275/35R19 rear |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 444 hp |
| Torque | 406 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 7-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 7 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |