BMW 3 Series F30/F31/F34 facelift (2016–2019)
BMW 3 Series 340i xdrive sedan
F30/F31/F34 facelift (2016–2019), 2016–2019. Gasoline · 3.0 L · 320 hp · 8-speed automatic · All-wheel drive. 0–60 mph in 4.6 s and top speed 155 mph.
F30/F31/F34 facelift (2016–2019)
2016 - 2019
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
320
Torque
330 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
All-wheel drive
0–60 mph
4.6 s
Top speed
155 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2809 mm
Dimensions
4643 × 1811 × 1435 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
20.0 / 30.0 / 24.0 mpg
General information
| Brand country | Germany |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4643 mm |
|---|---|
| Width | 1811 mm |
| Height | 1435 mm |
| Wheelbase | 2809 mm |
| Wheel size | 225/45R18 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 13 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.6 s |
| Fuel economy city | 20.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |